akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Szórványprogram: Küküllőszögiek Ópusztaszeren 

Szórványprogram: Küküllőszögiek Ópusztaszeren

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet szórványprogramjának keretében 2014. június 26-án az erdélyi Küküllőszög területéről egy hatvankilenc fős, gyermekekből és felnőttekből álló csoport érkezett Ópusztaszerre, ahol a Nemzeti Történeti Emlékparkban – a magyarság történelmének, múltjának, identitás-tudatának fontos helyszínén – kétnapos programon vehettek részt.

A magyar nyelven történő továbbtanulást elősegíteni hivatott szórványprogram részeként, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark bevonásával a szórványban élő fiatalok számára a magyar identitástudat megerősítése a cél.

Az alapítói okiratnak megfelelően, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet nemzetegyesítési törekvése elsősorban egy összefüggő, a társadalmi berendezkedés minden területére kiterjedő Kárpát-medencei hálózatok kiépítését feltételezi. Szász Jenő, az NSKI elnöke a nemzetmegtartó és újraegyesítő erőt a külhoniak számára adott lehetőségekben látja. A külhoni magyar közösségeknek érezniük kell az anyaország törődését, az Alkotmányban is megfogalmazott felelősségvállalást. 

Az Erdély szívében található Küküllőszög Balázsfalva, Magyarpéterfalva, Búzásbocsárd, Bethlenszentmiklós, Boldogfalva és Küküllővár településeket foglalja magába. A csoportot kísérő Makkai Dénes  református lelkész elmondása szerint, egyes településeken a magyar lakosság száma nem haladja meg a húsz-harminc százalékot sem. A román többségben lévő falvakban nehéz a magyarság helyzete az identitás-tudat megőrzése, ezáltal a fennmaradás tekintetében. A beolvadás elleni harc legfontosabb alappillérei, hogy a gyermekek magyarul tanuljanak, hogy ne csak az iskolában, hanem egymás között és az élet más területein is anyanyelvüket használják.

A szórványban élők magyarságának megtartása érdekében az is elengedhetetlen, hogy magyar a magyarral találkozzon, ezáltal a határon túlról érkezők közelebb kerülhessenek gyökereikhez, nemzeti múltjukhoz, hogy ne csak azt a történelemszemléletet ismerjék, amelyet az országuk többségi nemzete hangoztat. Ez a kirándulás lehetőséget nyújtott minderre, mégpedig egy olyan helyszínen, ahol honfoglaló őseink, Árpád és vezérei tették le a Kárpát-haza alapköveit.

 

Hírek
2024. szeptember 2.
20 éve az Európai Unióban

Megjelent a Kárpát-haza Szemle 2024. évi különszáma 20 éve az Európai Unióban címmel


A Kárpát-haza Szemle minősített kutatók által lektorált folyóirat; ötödik éve jelenik meg évente két lapszámmal, és az MTA IX. osztályának Regionális Tudományok Bizottsága jegyzi tudományos folyóiratként.


2024. augusztus 19.
Felavatták a felvidéki Esterházy János mártírpolitikus első erdélyi emléktábláját Kolozsváron

Gr. Esterházy János keresztény mártír politikus az egyetemes magyar politika és közélet kivételes személyisége, aki – a felvidéki magyarság parlamenti képviselőjeként – a legnehezebb időkben állt ki a kisebbségi érdekek mellett Csehszlovákiában és a szlovák államban. Bátor, jogvédő kiállása és a zsidótörvények elutasítása miatt egyenlőtlen küzdelmet folytatott mindkét XX. századi totalitárius rendszerrel szemben. Az üldöztetés idején is megőrizte hitét, emberségét, népéhez és szülőföldjéhez való hűségét. Bár többnemzetiségű származása és széleskörű nyugati kapcsolatai révén lett volna lehetősége elmenekülni, a nehézségek ellenére is közössége mellett maradt.


2024. július 26.
VI. INTERDISZCIPLINÁRIS KONFERENCIA A KÁRPÁT-MEDENCEI MAGYARSÁG HELYZETÉRŐL

MÁSODIK FELHÍVÁS


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu