A kiállításmegnyitón Nt. Gazda István, az Új Ezredév Református Egyházközség lelkipásztora Petőfi Sándor és Temesvár kapcsolatát mutatta be, hangsúlyozva, hogy emlékét ma is ápolja a bánsági magyar közösség, szelleme közöttünk él és az általa képviselt értékek semmit sem veszítettek időszerűségükből.
Farkas Imre temesvári RMDSZ-elnök az össztartozás, együttmunkálkodás jelentőségét helyezte előtérbe köszöntőbeszédében, majd Kása Zsolt, az Erdélyi Magyar Szövetség Temes megyei elnöke mondott beszédet, kiemelve a közösségi értékek megőrzésének szükségességét és ezek megtartó erejét.
Tamás Péter, Magyarország temesvári tiszteletbeli konzulja, a Várbástya egyesület elnöke méltató beszédében kifejtette meggyőződését, hogy magyarnak lenni talán még soha nem volt ilyen jó Temesváron, mint a mostani időszakban, amikor érezhetően erősödik a magyar közösség és jövője alakításán munkálkodik.
A kiállítást a Nemzetstratégiai Kutatóintézetet elnöke, Szász Jenő nyitotta meg, aki emlékeztetett arra, hogy a Boldogasszony-kiállítással és a történelmi zászlók átadó ünnepségével a katolikus egyházi intézmények felé nyitott az intézet, most a Magyar vagyok – Petőfi 200 kiállítással arReformátus egyházzal működik együtt. „Két olyan nagy személyisége van a magyar kultúrtörténetnek, akik a legnagyobb hatással vannak a magyarságra: Mária, a magyarok Nagyasszonya és Petőfi Sándor, a nemzet költője.” – fogalmazta meg meggyőződését az elnök.
A Magyar vagyok – Petőfi 200 kiállításmegnyitó sikeréhez hozzájárultak ihletett Petőfi-szavalataikkal Lőrincz Rita és Hegyi Kincső, a Temesvári Csiki Gergely Színház művészei, illetve Dr. Bodó Mária zongoratanár tanítványa, a fiatal kora ellenére sokszorosan díjazott Lucas Kohl temesvári zongoraművész, aki Liszt Ferenc Szerelmi álmok és Rigoletto-parafrázis című műveit adta elő, nagy virtuozitással.
A kiállítás április 28-ig látogatható az Új Ezredév Központ kiállítótermeiben hétköznapokon 9.00–17.00, hétvégén 12.00 és 17.00 óra között. |