2014. április 10-én a Budapesti Corvinus Egyetem új oktatási épületében került sor a külhoni ifjúságkutatás első műhelykonferenciájára, szép számú, mintegy félszáz fős hallgatóság előtt. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet által irányított, jó néhány intézményt átfogó kutatótársaság célja egy módszeres áttekintés a határokon túli régiók (Felvidék, Szlovákia; Kárpátalja, Ukrajna; Erdély, Románia, Délvidék, Szerbia, Horvátország és Szlovénia) fiatalságának általános állapotáról, s a jelenben is tapasztalható asszimilációs, migrációs, munkaerő-piaci stb. folyamatokról.
Az „ifikutatás” mottója lehetne: a ma ifjúsága, a holnap felnőtt társadalma. Az ifjúságot, kiindulásként, a 15–35 éves definíció szerint kezeljük, a kutatásra megbízást adó Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma társadalmi kapcsolatok szakbizottsága ajánlására. (Magyarországon, általában szűkebben, 15 és 29 év között szabják meg a célcsoportok demográfiai határait.)
A műhelykonferenciát köszöntötte prof. Szántó Zoltán BCE rektor-helyettes házigazda, s Szász Jenő NSKI elnök. Az előadók sorát a Bauer Béla nevével fémjelzett ifjúságkutatói csoport nyitotta, akik a 2001. évi Mozaik elnevezésű nagymintás, valamint a 2011. évi torzónak maradt folytatás körülményeiről beszéltek nagy meggyőző erővel, egyértelmű sikert aratva. A 2011. évi vizsgálat módszertani értelemben lett torzó, mivel a nagymintás survey vizsgálatot (forráshiány miatt) nem sikerült megismételni egy évtized múltán, „csupán” két tucat fókuszcsoport készült az említett külhoni területek városaiban.
A Századvég Politikai Iskola Alapítvány és más intézményekkel közös szakmai munka kifejezett célja az ezredfordulótól eltelt közel másfél évtized ifjúságkutatásainak összegyűjtése, egyfajta rendszerezése, ha úgy tetszik másodlagos feldolgozása. Egy ilyen remek, visszatekintő előadást hallhattunk Gábrity Molnár Irén az Újvidéki Egyetem professzorasszonyától, aki régiójának az elmúlt két évtized majd minden szociológiai kutatásában részt vállalt.
A kutatás másik nagy újdonsága, hogy tudatosan kíván építeni a Czene Gréta vezette PI-NET (Postgraduates’ International Network) nevű szervezet, határokon túli kötődésekkel rendelkező fiatal kutatóira, köztük van Morvai Tünde, Bóna László, Séra Magdolna, Hidi Ágnes, Tóth-Batizán Emese, Kiss Zita, Ágyas Réka, Gruber Enikő és még többen mások.
A célkitűzések sorában szerepel új adatok (egyéni és csoportos interjúk) felvétele, feldolgozása is. De szerepel egyéb gyakorlatias tudások esettanulmányokba való összefoglalása, például a történelmi egyházak ifjúsági pasztorálási munkájának áttekintése, értékelése. Végül pedig távlati cél egy újabb, 2015-16-ra tervezett nagymintás adatfelvételre való szakmai és intézményes felkészülés.
dr. Marelyin Kiss József