Vissza

Nemzetstratégiai Kutatóintézet

Nyitóoldal > Hírarchívum > 2019

Hírarchívum - 2019

2019. december 20.

Boldogasszony záró-rendezvény a Nemzet Házában



December 18-án az Országgyűlés Felsőházi Terme adott otthont a Várkert Bazárból 2015 májusában elindított Boldogasszony kiállítás-sorozat záró-rendezvényének. Az eseményen beszédet mondott Prof. Dr. Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások minisztere, Prof. Dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke, Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, valamint Ft. Fazakas Márton OPraem főapát.


tovább » 

2019. december 18.

Székelyföldi vándorbölcsők advent harmadik vasárnapján



A Nemzetstratégiai Kutatóintézet Székelyföldi Vándorbölcső Programjának keretében – az öröm vasárnapján – több helyszínen is bölcsőátadásra került sor.

 


tovább » 

2019. december 14.

Magyarok a Kárpát-medencében 4. - nemzetközi konferencia Szegeden



2019. december 9-én az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság Föld- és Környezettudományi Szakbizottsága - a Nemzetstratégiai Kutatóintézettel társrendezésben - negyedik alkalommal rendezte meg interdiszciplináris konferenciáját az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság székházában.


tovább » 

2019. december 13.

„Csak a becsület!”- Balatonszepezden felavatták Kratochvil Károly tábornok mellszobrát



A Székely Hadosztály legendás honvédtisztjének szobrát Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára és Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökének jelenlétében avatták fel. A mellszobor Blaskó Bános szobrászművész és Méry Gábor adománya.


tovább » 

2019. december 12.

Jubileumi X. Székelyföldért Teremlabdarúgó Torna Székelyudvarhelyen



A Nemzetstratégiai Kutatóintézet főszervezésében, valamint a Hargita Megyei Labdarúgó Egyesület, a Székelyföldért Társaság, a székelyudvarhelyi Hargita Sportegyesület és a Székelyudvarhelyi Iskolás Sportklub társszervezői szerepvállalásával – Dr. Kövér Lászlónak, a Magyar Országgyűlés elnökének a fővédnöksége alatt – került megrendezésre 2019. december 7-8-án, Székelyudvarhelyen a jubileumi X. Székelyföldért Teremlabdarúgó Torna. A 48 csapat és mintegy 600 sportbarát részvételével zajló kétnapos tornán a X. Autonómia Kupa és a X. Székelyföldért Kupa is Székelyföldön maradt.

 


tovább » 

2019. december 12.

Erdélyi érettségi ellenszélben



2019. december 6-án – a Nemzetstratégiai Kutatóintézet és az Orbán Balázs Intézet Egyesület szervezésében – a hét éven át megszervezett alternatív érettségi felkészítők programzáró rendezvényére került sor a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központban.

 


tovább » 

2019. december 12.

G. Fekete Éva Esettanulmány Verseny



Kilencedik alkalommal rendezték meg december 4-én, Miskolcon a G. Fekete Éva Professzor Asszony munkásságának emlékét őrző esettanulmány-készítő versenyt, amelybe a hagyományokhoz híven intézetünk ismét – immár hatodik alkalommal – bekapcsolódott. A versenyt a Miskolci Egyetem Világ- és Regionális Gazdaságtan Intézete, az MTA-MAB Regionális Fejlesztési Munkabizottsága, az Észak-magyarországi Regionális Kutatásokért Alapítvány és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet közösen hirdette meg.


tovább » 

2019. december 9.

Interaktív tábla volt a Mikulás zsákjában Beregszászon



Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is Mikulás-járást rendezett Kárpátalján a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A program keretén belül több száz csomagot ajándékoztak beregsomi és beregszászi gyerekeknek, a Beregszászi 6. számú Horváth Anna Általános Iskola tanulói pedig egy teljesen felújított és interaktív táblával felszerelt osztályteremet is birtokba vehettek.

 


tovább » 

2019. december 2.

Posztumusz kiállítás nyílt Maszelka János székelyföldi festőművész alkotásaiból



Maszelka János 2003-ban elhunyt székelyföldi festőművész alkotásaiból nyílt meg a 2019-es év utolsó kiállítása a Kárpát-haza Galériában. Ünnepi beszédet mondott Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, valamint Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke. A művész munkásságát Banner Zoltán művészettörténész méltatta.


tovább » 

2019. december 2.

Homoród-mente viseletben Budapesten



A Nemzetstratégiai Kutatóintézet gondozásában kiadott Homoród-mente viseletben című kötet budapesti bemutatására 2019. november 27-én került sor a Nemzetstratégiai Kutatóintézet székházában.


tovább » 

2019. november 29.

Eredményesek a Kárpát–medencére kiterjedő uniós finanszírozású projektek



A Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) már megalakulásakor, 2013-ban kezdeményezte a Magyarországnak járó uniós fejlesztési forrásoknak a nemzetegyesítés szolgálatába állítását. Ennek a fejlesztési innovációnak az eredményeket összegző és jövőbetekintő első állomásaként az intézet 2019. november 22-én, Martonvásáron, a Brunszvik-Beethoven Kulturális Központban szakmai konferenciát szervezett.


tovább » 

2019. november 27.

Konferencia a magyar nyelv oktatásának kihívásairól a diaszpórában



November 22-én az UMIZ–Imre Samu Nyelvi Intézet, az Ausztriai Magyar Pedagógusok Egyesülete és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet - a Magyar Tudomány Ünnepe 2019 rendezvénysorozat részeként – „Értékteremtő tudomány: értékadó pedagógia – a magyaroktatás kihívásai a diaszpórában” címmel tartott közös konferenciát a bécsi magyar nagykövetségen. A konferenciát Bóta Zsolt követ, a bécsi magyar nagykövetség első beosztottja, Kocsis Károly akadémikus, a MTA Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottságának tagja, Bali János, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet igazgatója és Szoták Szilvia, az UMIZ-Imre Samu Nyelvi Intézet elnöke nyitották meg.


tovább » 

2019. november 26.

Egészségügyi oktatási konferencia Székelyudvarhelyen



A Nemzetstratégiai Kutatóintézet szervezésében – a Városi Kórház, a Tamási Áron Gimnázium és Egészségügyi Asszisztensképző, illetve a Dr. Imreh Domokos Alapítvány szakmai támogatásával – került sor 2019. november 23-án a 70 éves az egészségügyi oktatás Székelyudvarhelyen (1949-2019) - Az ápolás művészete: értékmegőrzés és jövőbe tekintés elnevezésű konferenciára, amelynek fővédnöke Prof. Dr. Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere volt. A mintegy 400 fő részvételével lezajlott konferencia alkalmával több tudományos előadásra, a székelyudvarhelyi egészségügyi oktatás múltjáról és jelenéről szóló bemutatóra és filmvetítésre, emléktábla avatásra, illetve egy zárónyilatkozat elfogadására is sor került.


tovább » 

2019. november 21.

I. Kárpát-medencei interdiszciplináris konferencia az NSKI szervezésében



A Nemzetstratégiai Kutatóintézet „I. Interdiszciplináris konferencia a Kárpát-medencei magyarság társadalmi és gazdasági helyzetéről” címmel szervezte meg tudományos konferenciáját Miskolcon, 2019. november 8-9-én. A kétnapos tanácskozáson közel 90 – az Anyaországból és külhonból érkező – kutató mutatta be és vitatta meg a témában végzett kutatásai eredményeit.


tovább » 

2019. november 20.

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet delegációja a Diaszpóra Tanács és a MÁÉRT ülésein



A budapesti Várkert Bazár adott otthont 2019. november 14-15-én a Diaszpóra Tanács kilencedik, illetve a Magyar Állandó Értekezlet tizennyolcadik ülésének. A kétnapos rendezvényen a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Szász Jenő elnök vezette hivatalos delegációval és 2019-ben megjelent kiadványait is bemutató könyvstanddal vett részt.


tovább » 

2019. november 15.

Új ösztöndíj segíti a diaszpóra magyarságát



Új ösztöndíj-program indul a Stipendium Hungaricum program kiterjesztésével, amelynek célja, hogy a diaszpóra magyarságának többedik generációja itthoni egyetemeken folytasson tanulmányokat – jelentette be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Magyar Diaszpóra Tanács IX. plenáris ülésén tartott sajtótájékoztatón csütörtökön, Budapesten.


tovább » 

2019. november 8.

Vándorbölcső Program Baróton



Az elmúlt vasárnap a székelyföldi Barót unitárius templomában adták át a harmadik gyermeküket váró baróti Demeter családnak a korábban egy székelyudvarhelyi, majd egy kisbaconi kisfiút szolgáló vándorbölcsőt. Az Orbán Viktor miniszterelnök és felesége, Lévai Anikó által adományozott vándorbölcsőben nemsokára a kis Soma-Bendegúz fog ringani.


tovább » 

2019. november 7.

Biró Gábor kiállítása a Kárpát-haza Galériában



Megnyílt Biró Gábor székelyföldi festőművész és restaurátor tárlata a Kárpát-haza Galériában. A megnyitó rendezvényen ünnepi beszédet mondott Molnár Miklós, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Elnöki Kabinetének vezetője, a kiállítást Szikszai Zsuzsanna, a makói József Attila Városi Könyvtár és Múzeum igazgatója nyitotta meg.


tovább » 

2019. november 7.

Közoktatási fejlesztési nyilatkozat a külhoni magyar pedagógusszövetségekkel



A Nemzetstratégiai Kutatóintézet és a külhoni magyar pedagógusszövetségek közös nyilatkozatot írtak alá a külhoni magyarság lehetséges oktatásfejlesztési irányairól a Hajdúszoboszlón tartott XXI. Országos Közoktatási Szakértői Konferencián.


tovább » 

2019. október 24.

A szülőföldön maradás állott a XII. Maroshévízi Dr. Urmánczy Nándor Emléknap középpontjában



A Pünkösd körüli idő számos erdélyi rendezvénye miatt - rendhagyó módon - idén október 19-én tartották a Dr. Urmánczy Nándor Emléknapot Maroshévízen, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet és a Dr. Urmánczy Nándor Egyesület szervezésében. E nappal a nagyformátumú székely írónak, államférfinak, az Országzászló Mozgalom alapítójának állítanak emléket, és közös ünneplésre hívják egybe a maroshévízieket és az onnan elszármazottakat a festői környezetű, mégis nehéz gazdasági helyzetű, szórványosodó településre.


tovább » 

2019. október 22.

Brüsszelben a Boldogasszony-kiállítás



A Kárpát-medence és Európa magyar közösségeihez elzarándokoló Boldogasszony-kiállítás utolsóelőtti helyszínére érkezett október 20-án, vasárnap. Róma után, illetve a budapesti záró-kiállítás előtt október-novemberben a brüsszeli Szent Mihály és Szent Gudula Székesegyház ad helyet a Magyarok Nagyasszonyát bemutató tárlatnak, amelynek nyitóünnepsége részét képezte a Magyarország Nagykövetsége által szervezett október 23-i emlékünnepségnek.


tovább » 

2019. október 22.

Megnyílt Nemes Fekete Edit kiállítása



Idei tízedik, összességében pedig a hetvenedik külhoni magyar képzőművész munkásságát bemutató kiállítását nyitotta meg a Nemzetstratégiai Kutatóintézet a Kárpát-haza Galériában. A Nemes Fekete Edit délvidéki keramikusművész alkotásaiból összeállított tárlaton Szász Jenő, a NSKI elnöke köszöntötte az érdeklődőket. A szakmai megnyitót Virág Gábor, az újvidéki Fórum Könyvkiadó Intézet igazgatója tartotta, közreműködött Keresztes Nagy Árpád kobzos énekmondó.


tovább » 

2019. október 7.

Az aradi vértanúkra emlékezett a Nemzetstratégiai Kutatóintézet



Az aradi vértanúkra emlékeztek a Nemzetstratégiai Kutatóintézet dolgozói pénteken. Az NSKI székházában megkoszorúzták Nagysándor József domborművét, valamint lerótták tiszteletüket a Batthyány-örökmécsesnél is.


tovább » 

2019. október 7.

Tizenhét magyart avattak tiszteletbeli székellyé Oklándon



Tizenhét személy kapta meg a Tiszteletbeli Székely címet szombaton az oklándi unitárius templomban tartott istentiszteleten, ahol a felújított orgonát is felszentelték. Az ünnepség felszólalói a magyar nemzet összetartozásának és összefogásának fontosságát hangsúlyozták.


tovább » 

2019. október 7.

Kövér László: Székelyföldnek történelmi kárpótlás jár Budapestről és Bukarestből egyaránt



Kövér László szerint Székelyföldnek és a székelységnek történelmi kárpótlás jár Budapestről és Bukarestből egyaránt. Az Országgyűlés elnöke Székelyudvarhelyen beszélt erről szombaton, a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ (SZÉK) felújított épületének avatóünnepségén.


tovább » 

2019. október 2.

Őszentsége Ferenc pápa apostoli áldását adta a nemzetegyesítés ügyére



Az október 2-i pápai audiencián Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke egy, a csíksomlyói Szűz Máriát ábrázoló kerámiaszobrot adott ajándékba Ferenc pápának, és megköszönte a Szentatya erdélyi látogatását. Ferenc pápa magyarul, Isten hozott!-al köszöntötte az NSKI elnökét és felidézte, hogy mennyire megható volt számára a magyarok fogadtatása Csíksomlyón. Az ajándékul kapott – Józsa Judit korondi kerámiaművész által készített – Szűzanyára, azon keresztül pedig a nemzetegyesítés ügyére apostoli áldását adta.


tovább » 

2019. szeptember 25.

Sikeresen zárult a II. Kárpát-haza Galéria Alkotótábor Székelyföldön



A Nemzetstratégiai Kutatóintézet immár második alkalommal rendezte meg a Kárpát-haza Galéria Alkotótábort a székelyföldi Deságban. A szeptember 16-22 között megszervezett táborra az anyaországból, illetve az elszakított nemzetrészekből huszonhárom magyar képzőművész érkezett.


tovább » 

2019. szeptember 23.

Homoród-mente Népviseletben VI.



Szeptember 21-én, szombaton, több százan gyűltek össze a székelyföldi zsákfaluban, Petekben, a hatodik alkalommal megszervezett „Homoród-mente Népviseletben” című rendezvény alkalmából, amelynek főszervezője immár öt éve a Nemzetstratégiai Kutatóintézet.


tovább » 

2019. szeptember 16.

Nyelvészkonferencia Énlakán



A Nemzetstratégiai Kutatóintézet társszervezésében került megrendezésre 2019. szeptember 13-14-én a 'Hagyomány, változatosság és változás a székely nyelvjárásban' címet viselő tudományos konferencia a székelyföldi Énlakán.


tovább » 

2019. szeptember 10.

Megnyílt Zászkaliczky Ágnes kiállítása a Kárpát-haza Galériában



Megnyílt Zászkaliczky Ágnes, Bécsben élő magyar festőművész kiállítása a Kárpát-haza Galériában. A tárlat megnyitó rendezvényén beszédet mondott Molnár Miklós, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Elnöki Kabinetjének vezetője, valamint Adorján Attila festőművész.


tovább » 

2019. augusztus 27.

Szent Bertalan napja az erdélyi Széken



1717. augusztus 24-én 600 embert hurcoltak el a tatárok Székről, azóta a népviseletbe öltözött helyiek minden évben három istentiszteletet tartanak az áldozatok emlékére. Az idei, 302. gyászünnep vendége Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke volt.


tovább » 

2019. augusztus 20.

Egy a nemzet!




tovább » 

2019. augusztus 15.

Debrecenben a Boldogasszony kiállítás



Az 50. Debreceni Virágkarnevál augusztus 14-től 21-ig tartó programsorozata szerda délután a Nemzetstratégiai Kutatóintézet BOLDOGASSZONY kiállításának megnyitó ünnepségével vette kezdetét. A Kölcsey Központban sorra került megnyitón részt vett Palánki Ferenc, a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye megyéspüspöke, Kocsis Fülöp, a Hajdúdorogi Főegyházmegye érsek-metropolitája, Papp László, Debrecen Megyei Jogú Város polgármestere, illetve Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke.


tovább » 

2019. augusztus 5.

Kalló László erdélyi festőművész kiállítása



Megnyílt Kalló László erdélyi festőművész kiállítása a Kárpát-haza Galériában. Ünnepi beszédet mondott Dr. Péti Márton, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökhelyettese, a művészt Józsa Judit kerámiaművész, művészettörténész méltatta.


tovább » 

2019. július 30.

EMI-tábor: Magyar nemzetstratégia Erdélyben és a Kárpát-medencében



A 15. EMI-táborban „Magyar nemzetstratégia Erdélyben és a Kárpát-medencében” címmel megrendezett beszélgetésen Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke, Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, Mezei János, a Magyar Polgári Párt elnöke és Sorbán Attila Örs, az Erdélyi Magyar Ifjak elnöke osztotta meg gondolatait a szülőföldön való megmaradásról, az erdélyi magyarság elleni támadásokról, illetve Magyarország nemzetstratégiájáról.


tovább » 

2019. július 25.

KONFERENCIA-FELHÍVÁS: INTERDISZCIPLINÁRIS KONFERENCIA A KÁRPÁT-MEDENCEI MAGYARSÁG TÁRSADALMI ÉS GAZDASÁGI HELYZETÉRŐL




tovább » 

2019. július 25.

Tusványos 2019 - Orbán Balázs sátor



A korábbi évekhez hasonlóan, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet az idei Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor keretei között, az Orbán Balázs sátorban várja az érdeklődőket a legkülönfélébb témákban rendezett pódiumbeszélgetéseken. 


tovább » 

2019. július 17.

Az EFOTT-on (is) kutatott az NSKI csapata



Idén is kitelepült Velencére a Nemzetstratégiai Kutatóintézet csapata a legnagyobb magyarországi egyetemista fesztiválra - az Egyetemisták és Főiskolások Országos Turisztikai Találkozójára - ahol a 18-34 éves korú fiatalok élethelyzetükkel, családdal és gyermekvállalással kapcsolatos véleményét kutatták.


tovább » 

2019. július 12.

Martosi Szabadegyetem



A Nemzetstratégiai Kutatóintézet szinte a kezdetektől stratégiai partnere a Martosi Szabadegyetemnek, melynek egyik fő célkitűzése a felvidéki fiatalok identitásának erősítése. Idén sem volt ez másként, az NSKI öt nemzetstratégiai témában szervezett pódiumbeszélgetést, illetve három továbbiban előadóként vettek részt az intézet munkatársai.


tovább » 

2019. július 11.

„Az oktatási struktúrák Kárpát-medencei makroregionális együttműködését támogató kutatások” - Zárókonferencia



2019. június 28-án Szarvason került megrendezésre „Az oktatási struktúrák Kárpát-medencei makroregionális együttműködését támogató kutatások” című projekt zárókonferenciája.. Az esemény helyszínéül a Gál Ferenc Főiskola előadóterme szolgált. A rendezvényen a projektben részt vevő szakmai partnerek, a külhoni pedagógusszövetségek képviselői, tanárok, tanítók, oktatási szakértők és kutatók vettek részt.


tovább » 

2019. július 8.

Sándor Laura délvidéki képzőművész kiállítása



Megnyílt Sándor Laura délvidéki képzőművész kiállítása a Kárpát-haza Galériában. A rendezvényen beszédet mondott Dr. Péti Márton, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökhelyettese, valamint Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke.


tovább » 

2019. július 8.

Sóvidék Népviseletben III.



A Nemzetstratégiai Kutatóintézet szervezésében - az Élő Székelyföld Egyesület és Etéd község önkormányzatának partnerségében - 2019. június 29-én került sor az immár hagyományossá vált népviseleti seregszemlére Sóvidéken, amelynek ez alkalommal Siklód adott otthont.


tovább » 

2019. június 20.

Fodor Péter természetfotós kiállítása a Kárpát-haza Galériában



Fodor Péter felvidéki (csallóközi) természetfotós munkáiból nyílt kiállítás a Kárpát-haza Galériában június 12-én. A tárlat megnyitó rendezvényén beszédet mondott Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, valamint Haris László fotóművész, Magyarország Érdemes Művésze, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja.


tovább » 

2019. május 29.

I. Kárpát-medencei Pedagógus Módszertani Fórum Közoktatási Záróképzés Székelyudvarhelyen



A Nemzetstratégiai Kutatóintézet EFOP-3.10.1-17-2017-00002 „Az oktatási struktúrák Kárpát-medencei makroregionális együttműködését támogató kutatások” projektjéhez kapcsolódó záróképzést bonyolított le 2019. május 24-25-én a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központban, amelynek során pedagógusok és kutatók mutatták be a projekt eredményeit, jó gyakorlatait a részt vevő mintegy 60 pedagógusnak.


tovább » 

2019. május 27.

Bemutatták a csíksomlyói pápai szentmise liturgikus eszközeit



A Székelyudvarhelyi-szombatfalvi Szent György Plébánia közösségi házában – sajtótájékoztató keretében – mutatták be a Nemzetstratégiai Kutatóintézet által, a csíksomlyói pápai szentmise alkalmára kiadott Evangéliáriumot, illetve azokat a liturgikus eszközöket, amelyeket Ferenc pápa használ majd a szertartás alatt.  


tovább » 

2019. május 24.

Újabb bölcsőátadások a Székelyföldi Vándorbölcső Program keretei között



Újabb bölcsők kerültek átadásra a Székelyföldi Vándorbölcső Program keretében, ezúttal Oroszhegyen és Bölönben. 


tovább » 

2019. május 23.

Műhelymunka a Kárpát-medencei felsőoktatás, felnőttképzés és duális képzés helyzetéről



A Nemzetstratégiai Kutatóintézet ─ a Szegedi Tudományegyetemmel karöltve ─ szakmai műhelymunkát rendezett 2019. május 20-án és 21-én az EFOP 3.10.1-17-2017.00002 projektjének aktuális állomásaként. A rendezvény helyszínéül a Szegedi Akadémiai Bizottság Díszterme szolgált. A „Kárpát-medencei felsőoktatás, felnőttképzés és duális képzés helyzetéről” témájú rendezvényen mintegy huszonöt kutató és oktatási szakértő vett részt a Kárpát-medence számos pontjáról.


tovább » 

2019. május 23.

Dr. Szentannai Dénes Emlékkonferencia Székelyudvarhelyen és Székelyszentmiklóson



A Székelyudvarhelyi Városi Kórház, a Pro ORL Egyesület, a Hargita Megyei Orvosi Kollégium, valamint a Nemzetstratégiai Kutatóintézet szervezésében hétvégén, május 17-e és 19-e között került sor Székelyudvarhelyen és Székelyszentmiklóson a Dr. Szentannai Dénes Emlékkonferenciára.


tovább » 

2019. május 23.

Vass Mária-Magdolna kiállítása a Kárpát-haza Galériában



A Nemzetstratégiai Kutatóintézet által életre hívott Kárpát-haza Galéria ezúttal Vass Mária-Magdolna erdélyi képzőművész alkotásainak ad helyet. A kiállítás megnyitó rendezvényén beszédet mondott Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, illetve Tóth Norbert, a tárlat kurátora, a Forrás Művészeti Intézet igazgatója.


tovább » 

2019. május 22.

Nemzetközi gazdaságtudományi konferencia Beregszászon



„50 éves a közgazdasági Nobel-díj” címmel szervezett nemzetközi gazdaságtudományi konferenciát II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet és Magyarország Beregszászi Konzulátusa május 17-én a Rákóczi-főiskola Esztergom termében.


tovább » 

2019. május 22.

Kaposváron a Boldogasszony kiállítás



A Nemzetstratégiai Kutatóintézet által életre hívott Boldogasszony kiállítás ezúttal Kaposvárra érkezett, ahol május 28-áig tekinthető meg. A megnyitó rendezvényen beszédet mondott Lőrincz Sándor galériavezető, Vetési Bernadett, a Somogy Megyei Kormányhivatal főigazgatója, Dér Tamás, Kaposvár Megyei Jogú Város alpolgármestere, Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, Varga László, a Kaposvári Egyházmegye püspöke, valamint Tóth Norbert, a kiállítás kurátora, a Forrás Művészeti Intézet igazgatója.


tovább » 

2019. április 23.

Kiss Márti felvidéki festőművész alkotásai a Kárpát-haza Galériában



Kiss Márti felvidéki festőművész képeiből nyílt kiállítás a Kárpát-haza Galériában. A megnyitón beszédet mondott Dr. Péti Márton, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökhelyettese, valamint Szakolczay Lajos Széchenyi-díjas író, irodalom- és művészetkritikus.


tovább » 

2019. április 12.

Magyar gyermek magyar iskolába



A Nemzetstratégiai Kutatóintézet az erdélyi szórványban élő magyarság számára egy fenntartható, rövid, közép és hosszú távon is eredményekkel szolgáló stratégia kidolgozását kezdeményezte. A program célja olyan lehetőségek feltárása, illetve gyakorlatba ültetése, amelyek hozzájárulnak a szórványban élő magyarság identitásvesztésének és asszimilációjának csökkentéséhez, a tendencia megfordításához. Kiemelt cél a szórványban élő magyar emberek megőrzése nemzetünk számára, olyan minta-projektek kidolgozása és gyakorlatba ültetése, melyek által a szórványban élő magyarság számára egyértelművé tehető: értéket jelent, de ugyanakkor lehetőséget is kínál magyar voltuk, identitásuk, nyelvük, kultúrájuk megőrzése, megerősítése, a magyar nemzethez való tartozás nem hátrányt, hanem éppenséggel kitörési pontot jelenthet jövőjük szempontjából.


tovább » 

2019. április 10.

19. Kárpát-medencei Prózafelolvasó Verseny



Tizenkilencedik alkalommal rendezték meg a Klasszikus Erdélyi Magyar Irodalom Prózafelolvasó Versenyt Kiskunhalason. Az esemény már hat éve – a Nemzetstratégiai Kutatóintézettel való összefogásnak köszönhetően – Kárpát-medencei méretűvé nőtte ki magát.


tovább » 

2019. április 8.

Másodjára került megrendezésre a Kárpát-medencei női sakktorna



Második alkalommal került sor a Nemzetstratégiai Kutatóintézet dísztermében a Magyar Asszonyok Érdekszövetsége, valamint a Sirály Életmód SE által rendezett Kárpát-medencei Magyar Sakkozó Nők rapid sakktornájára. A részvevők többsége Felvidékről és Délvidékről érkezett, de asztalhoz ült egy Ausztriában élő testvérpár is.


tovább » 

2019. március 28.

Hrabár Natália kárpátaljai keramikus és grafikusművész kiállítása a Kárpát-haza Galériában



Megnyílt Hrabár Natália kárpátaljai keramikus, grafikusművész kiállítása a Kárpát-haza Galériában. A rendezvényen beszédet mondott Dr. Péti Márton, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökhelyettese, Bacskai József, a Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkára, valamint Medveczky Ágnes képzőművész. A megnyitón részt vett Balog István, Ukrajna Magyarországi Nagykövetségének főtanácsosa.


tovább » 

2019. március 26.

Sydneyben is díjazták a rajz- és esszépályázat résztvevőit



A Nemzetstratégiai Kutatóintézet által – a magyar zászló és címer emléknapja alkalmából – meghirdetett rajz- és esszépályázat lezárásaként – Magyarország Sydney-i Külgazdasági és Konzuli Irodájának együttműködésével – 2019. március 17-én, Glendenningben díjazták az ausztráliai magyarságtól érkező legjobb pályamunkák alkotóit. A Délvidéki Magyar Klubban megtartott díjátadón dr. Mikola István, Magyarország canberrai nagykövete, valamint Fráter Olivér, Magyarország Sydney-i Külgazdasági és Konzuli Irodájának vezető konzulja, az NSKI korábbi elnökhelyettese adta át a díjakat és az elismerő okleveleket.


tovább » 

2019. március 26.

„Kelj föl, sugaras Nap!” – identitáserősítés az erdélyi Fehér megyei mélyszórványban



A Nemzetstratégiai Kutatóintézet az erdélyi mélyszórványban történő identitáserősítő programsorozatának folytatásaként, a Magyar gyermek magyar iskolába” című oktatási és nevelési mintaprojekt keretében 2019. március 22-e és 24-e között az erdélyi Fehér-megyében található szórványközösségek óvodás és elemi iskolás diákjai, szüleik és pedagógusok vehettek részt a „Kelj föl, sugaras Nap!” című interaktív gyermekfoglalkozáson.


tovább » 

2019. március 25.

Az NSKI rajzpályázatának kárpátaljai díjátadó ünnepsége és Szent Korona miniszobor-avatás



Magyarország Ungvári Főkonzulátusa adott otthont a Nemzetstratégiai Kutatóintézet által a magyar zászló és címer emléknapjának megünneplésére kiírt rajz- és esszépályázat hagyományos kárpátaljai díjátadójának. A 2019. március 19-én hagyományos jelleggel megrendezett eseményen huszonnyolc kárpátaljai díjazott vehette át nyereményeit és az elismerő okleveleket. A díjátadót követően a résztvevők felavatták Kolodkó Mihály kárpátaljai szobrászművész Szent Koronát ábrázoló bronz miniszobrát.


tovább » 

2019. március 18.

Zászlók, ha lengenek… - Díjátadó 2019



A Nemzetstratégiai Kutatóintézet immár ötödik alkalommal hirdetett rajz- és esszépályázatot a Kárpát-medencében és a világban szétszóratva élő, magukat magyarnak valló óvodások, iskolások és egyetemisták részére. A beérkezett többezer képzőművészeti alkotás, illetve a több mint hetven irodalmi munka közül neves zsűri választotta ki a díjazott alkotásokat. Az ünnepélyes díjátadóra a Várkert Bazárban került sor március 16-án, a magyar címer és zászló ünnepnapján.


tovább » 

2019. március 11.

Rajz- és esszépályázat 2019 – munkában a zsűri



A Nemzetstratégiai Kutatóintézet – amely küldetéséből eredően az emléknaphoz kapcsolódó ünnepségek és események szervezésében kiemelt feladatot vállal – immár ötödik alkalommal hirdetett pályázatot a Kárpát-medencében, illetve a világban szétszórtan élő, valamennyi magát magyarnak valló óvodás, diák és egyetemista számára.


tovább » 

2019. március 5.

VI. Budapesti Székely Bál



A keresztényi segítségnyújtás legfőbb mérvadója a szeretet, amely a jótetteket is vezérli. A VI. Budapesti Székely Bál kedvezményezettjei -  a marosvásárhelyi Szent Erzsébet Társulás, az oklándi unitárius közösség, a szovátai Kodály Zoltán Gyermekkórus, valamint a derceni Református Gyülekezet – idén egy-egy millió forinttal többől végezhetik áldásos tevékenységüket.


tovább » 

2019. március 5.

Szakmai nap és házszentelés



Március elsején került sor a Nemzetstratégiai Kutatóintézet székházának felszentelésére. A benedictio domorum szertartását Nm. és Ft. Dr. Cserháti Ferenc esztergom-budapesti segédpüspök, a Külföldi Magyar Lelkipásztori Szolgálat koordinátora végezte. Ezt megelőzően egy szakmai beszámolóra is sor került, mindkét eseményt megtisztelte jelenlétével Dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.


tovább » 

2019. február 25.

Dikun György kárpátaljai festőművész kiállítása a Kárpát-haza Galériában



Megnyílt Dikun György kárpátaljai festőművész kiállítása a Kárpát-haza Galériában. A megnyitó rendezvényen ünnepi beszédet mondott Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, a művészt szakmai szempontok szerint Mankovits Tamás iparművész, a Magyar a Magyarért Alapítvány kuratóriumának elnöke méltatta.


tovább » 

2019. február 18.

Erdővidéken a Vándorbölcső Program



A Házasság Hetében tartott helyi rendezvénysorozat záróeseményeként került sor  a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Vándorbölcső Programjának újabb bölcsőátadására február 17-én Erdővidék központi településén, Baróton.


tovább » 

2019. február 15.

Ünnepi Rajz- és Esszépályázat - levelet kaptunk Érsekújvárról



Folyamatos gyűlnek a pályamunkák az Ünnepi Rajz- és Esszépályázatunkra. Ma egy kedves levél is érkezett…


tovább » 

2019. február 15.

Rendhagyó tárlatvezetés Jankovics Marcell Trianon kiállításán



Szerdán, február 13-án újabb rendhagyó tárlatvezetésre és beszélgetésre került sor a székesfehérvári Szent István Király Múzeum Csók István Képtárában Jankovics Marcell Trianon kiállításán. Az elszakított országrészekből érkező vendégeket - Bicskei Zoltán grafikust és filmrendezőt Délvidékről, Erfán Ferenc festőművészt Kárpátaljáról, Agócs Gergely népzenészt, néprajzkutatót Felvidékről, illetve Molnár Miklóst, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöki kabinetvezetőjét Erdélyből - Vakler Lajos újságíró, a Fehérvár Médiacentrum szerkesztő riportere kérdezte.


tovább » 

2019. február 12.

Konferencia a diaszpóra oktatási kérdéseiről Nürnbergben



2019. február 9-én a Németországi Magyar Szervezetek Szövetségének (BUOD) oktatásügyi konferenciáját rendezték meg Bajorország második legnépesebb városában. A rendezvényen konzulátusi munkatársak, hétvégi magyar iskolák vezetői és tanárai, cserkészvezetők, oktatási szakemberek vettek részt és hallgattak színvonalas előadásokat a nyugat-európai magyar diaszpóra fiatalságának megtartásáról, oktatásáról. A rendezvényre a Nemzetstratégiai Kutatóintézet is meghívást kapott: az intézményt Molnár Gergely osztályvezető, a Kőrösi Csoma Sándor Program egykori nürnbergi ösztöndíjasa képviselte.


tovább » 

2019. február 10.

A Székelyföldi Vándorbölcső Program újabb eseményei



Tovább folytatódik a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Vándorbölcső Programja: az elmúlt időszakban Székelyföld egyik legsúlyosabb demográfiai helyzetben lévő tájegységén, a Kászonokban, illetve Lövétén, Gyergyóremetén, Székelymuzsnán és Marosvásárhelyen is sor került bölcsőátadásokra.


tovább » 

2019. február 8.

Egység és sokféleség – Művészi, lelki és szellemi kapocs a Boldogasszony-tárlat



Márfi Gyula veszprémi érsek, Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke és Némedi Lajos, Veszprém Megyei Jogú Város alpolgármestere köszöntötte kedden a veszprémi Szaléziánumba érkezett Boldogasszony című vándorkiállítást. A Szaléziánum mellett található ferences templomban tartott ünnepélyes megnyitón Hutvágner Erika vezényletével a Padányi Katolikus Iskola növendékei és Zsilinszky Cecília működött közre.


tovább » 

2019. február 6.

Média a Családért Díjátadó



Az elismerést 2006-ban alapította a Képmás Magazin és a Média a Családért Alapítvány, olyan nyomtatásban megjelenő cikkeket, rádió- és televíziós műsorokat, valamint internetes írásokat jutalmaznak, amelyek információt, erőt, segítséget adnak a párválasztáshoz, az elköteleződéshez, a családtervezéshez, a problémák megoldásához és a boldog családi életéhez. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet immár második alkalommal csatlakozik társszervezőként a rendezvényhez.


tovább » 

2019. január 30.

Id. Hidi Endre kárpátaljai kerámiaművész kiállítása



A Kárpát-haza Galéria idei első kiállításán id. Hidi Endre kárpátaljai kerámiaművész, Ukrajna Érdemes Népművésze, a Magyar Művészeti Akadémia Külső Köztestületi tagja alkotásait mutatja be a Nemzetstratégiai Kutatóintézet.


tovább » 

2019. január 22.

Gyarapodó magyarság



A Nemzetstratégiai Kutatóintézet által működtetett Székelyföldi Vándorbölcső Program keretében újabb bölcsőátadásokra került sor.

 


tovább » 

2019. január 7.

Népi kézművességgel a nemzetegyesítésért



Látóúton. Molnár György: Az ipari kender példáján keresztül látható lesz, miként válhatnak a kulturális és közösségi értékeink gazdasági erővé, illetve a szülőföldön maradás zálogává.


tovább » 

2019. január 2.

Műhelymunka a korai iskolaelhagyásról



Szakmai műhelymunkát rendezett a Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2018. december 5-én EFOP 3.10.1-17-2017-00002 projektjének aktuális állomásaként. A rendezvény helyszínéül a kecskeméti Cifrapalota gyönyörűen felújított szecessziós Pávás terme szolgált. „Az oktatási struktúrák Kárpát-medencei makroregionális együttműködését támogató kutatások” témájú workshopra mintegy 30 kutató és oktatási szakértő látogatott el a Kárpát-medence számos pontjáról.


tovább » 

2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
BELÉPÉS REGISZTRÁCIÓ
Impresszum, Adatvédelmi tájékoztató, Nyitóoldal, Kapcsolat, Bemutatkozás, Oldaltérkép, Szakmai tevékenység, Hírek, Fotógaléria, Közérdekű adatok

Minden jog fenntartva. Nemzetstratégiai Kutatóintézet © 2026