Szeptember 21-én, szerdán nyitotta meg kapuit Bartusz György felvidéki képzőművész tárlata a Nemzetstratégiai Kutatóintézet által alapított Kárpát-haza Galériában. A harmadik évad kilencedik, összességében pedig harmincharmadik kiállítása október 14-ig tekinthető meg Budapesten, a Teréz körút 9. szám alatt.
Bartusz György tanulmányait Prágában, a Képzőművészeti Főiskolán, majd a Képzőművészeti Akadémián végezte, 1963-tól szabadfoglalkozású képzőművész, 2009-től a Magyar Művészeti Akadémia tagja. 1990-1999 között a pozsonyi Képzőművészeti Főiskola Szabad kreativitás műtermét vezette. Később Kassán indítványozott hasonló iskolát, mely 1999-ben a kassai Műszaki Egyetemen valósult meg, ahol szabadművészeti tanszék jött létre. Máig is itt tanít. Köztéri szobrai megtalálhatóak Kassán, Révkomáromban, Bártfán. Műveit őrzi többek között a budapesti Szépművészeti Múzeum és a pozsonyi Nemzeti Galéria.
A megnyitó ünnepségen Fráter Olivér elnökhelyettes hangsúlyozta, hogy a Nemzetstratégiai Kutatóintézet a Kárpát-haza Galéria létrehozásával a Kárpát-medence kortárs magyar művészetének bemutatását tűzte ki célul. Kiemelte, hogy Bartusz György kiállítása a galéria harmadik évadában éppen a harmincharmadik tárlat, amely azért érdekes, mert a művész pályáját végigkísérte a mesebeli hármas szám: 1933-ban született, életét három település határozta meg, alkotásaiban három nemzet – a magyar, a szlovák és a cseh – művészetének mély ismerete ötvöződik egyetemes világszemléletté.
Az emberiség legnagyobb része nem tudja, hogy a világ színes-e vagy fekete-fehér, hogy mi rejtőzik a mikroszkopikus helyeken – szögezte le beszédében Duray Miklós, a kiállítás fővédnöke. A csillagásznak, a fizikusnak drága berendezésre van szüksége, hogy mindezt megvizsgálhassa, a művésznek azonban elegendő a belső szeme, amely által a legkisebb felületeket is képes felnagyítani és elénk tárni – a Szövetség a Közös Célokért elnöke szerint mindezt Bartusz György is tudja és műveli.
Sturcz János művészettörténész, a Magyar Képzőművészeti Egyetem tanszékvezetője és a kiállítás szakmai megnyitója úgy vélte, Bartusz György munkásságát megdöbbentő sokoldalúság jellemzi, hiszen szinte minden autonóm és alkalmazott képzőművészeti műfajban alkot, ezen kívül ért a zenéhez, a matematikához és a számítástechnikához is. Eredeti képzettsége szerint szobrász, de festményeket, grafikákat, számítógépes nyomatokat, konceptuális műveket, könyvillusztrációkat és arculattervezést is készít.