A Kárpát-haza Galéria idei kilencedik tárlatán Klisza János kárpátaljai grafikusművész és építész alkotásait mutatja be a Nemzetstratégiai Kutatóintézet.
Klisza János az Ukrán Nemzeti Építészeti Szövetség, az Ukrán Nemzeti Képzőművészeti Szövetség és a Munkácsy Mihály Festőművész Társaság tagja. 1984-től szerepel kiállításokkal Oroszországban, Csehországban, Szlovákiában, Romániában, Belgiumban, illetve Ukrajnában és Kárpátalján.
Alkotásai különböző technikákkal készülnek, munkái alapanyaga elsősorban porpasztell, valamint akvarell. Festményeiben a kárpátaljai festőiskola hagyományai ötvöződnek építészeti látásmódjával.
Megnyitó beszédében Szász Jenő arra hívta fel a figyelmet, hogy a hányattatott sorsú kárpátaljai magyar közösségre újabb teher nehezedett, hiszen aláírásra került az új ukrán oktatási törvény, amely ötödik osztálytól kezdődően tulajdonképpen tiltja a magyar gyermekek anyanyelven való tanulását. Ebben a nehéz helyzetben viszont Klisza János képei is arra tanítanak, hogy „a szépség még a legzordabb időkben is reményt fakaszt, s képes meggyógyítani a lelkeket” – zárta gondolatait a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke.
Dupka György, író, költő, helytörténész, a Magyar Értelmiségiek Kárpátalján Közösségének elnöke a kárpátaljai magyar közösség gazdag kultúrájáról és benne a képzőművészet történetéről, korszakairól beszélt, felidézve, hogy a kárpátaljai származású képzőművészek sorát olyan nagy nevek gazdagítják, mint Munkácsy Mihály, Erdélyi Béla és Boksay József. Hozzátette, hogy a kárpátaljai magyar - pasztellel alkotó - művészek közül jelen pillanatban Klisza Jánost tartják az első számúnak.