Megnyílt Berze Imre erdélyi szobrászművész kiállítása a Kárpát-haza Galériában. A megnyitó rendezvényen ünnepi beszédet mondott Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, a kiállítót Farkas Ádám Kossuth - díjas szobrászművész, a Magyar Művészeti Akadémia elnökségének tagja méltatta.
Berze Imre munkáit a helyi formai hagyaték felhasználásával, a tradicionális architektúra és a hagyományos ácstechnikák formaképzése alapján fából, agyagból, bronzból, kőből készíti. Művészetét a népi építészetből táplálkozó szobrászati hangvétel jellemzi.
Megnyitó beszédében Szász Jenő rámutatott, hogy a magyarság két alappillére a hit és a nemzeti öntudat és az ezekből fakadó összetartozás-érzés az, ami több mint ezer esztendőn keresztül megtartott minket itt a Kárpát-hazában. „Tudja és érzi mindezt Berze Imre szobrászművész urunk is, aki kápolnásfalusi nagyapja ezermesterségét örökölte, és gyermekkora óta őrzi, tökéletesíti a fa megmunkálásának technikáit” – szögezte le az NSKI elnöke.
Minden szobornak van szerkezete, struktúrája, de Berze Imre munkáira ez különösen igaz – hangsúlyozta Farkas Ádám szakmai megnyitó beszédében. Kiemelte, hogy a művész által alkalmazott ősi, belső formavilág tulajdonképpen a valódi világhoz fűződő viszonyát mutatja, a természeti dimenzió teljességét idézi meg az anyagokkal, melyek jelentéstartománya olyan tág, hogy a befogadó, sőt maga a művész is csak bizonyos rétegeit érti meg.
Berze Imre tárlata június 26-ig látogatható a Kárpát-haza Galériában.