Fodor Péter felvidéki (csallóközi) természetfotós munkáiból nyílt kiállítás a Kárpát-haza Galériában június 12-én. A tárlat megnyitó rendezvényén beszédet mondott Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, valamint Haris László fotóművész, Magyarország Érdemes Művésze, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja.
Fodor Péter a felvidéki Csallóközben, a Duna mellett született és él. A természet már kora gyermekkorától közel állt hozzá. Falun nőtt fel, a nagyapjával tett erdőjárások felejthetetlen élményként maradtak meg benne. Az erdészeti tanulmányokat erdészként töltött évek követték, majd biológia tanárként is tevékenykedett. Az eltelt évek során a természetjárást összekapcsolta a fotózással, melyek mára elválaszthatatlan egészként vannak jelen életében.
Szász Jenő megnyitó beszédében a fényképez szó szinonimájára hívta fel a figyelmet, mint mondta, a megörökít kifejezés a magyar nyelvben érzékelteti a múló idő megragadását, a tünékeny világ megőrzésének szándékát. Az idő és a fényképezés összefügg tehát, egy gombnyomásra a jelenből múlt lesz – fejtette ki az NSKI elnöke, hozzátéve, ahogy a fényképek megörökítik a jelent, a valóságot az utókornak, úgy kell nekünk is megőriznünk magyarságunkat és az egész Kárpát-hazát.
Haris László szerint a művész természetfotói elgondolkodtatóak, érzelmileg megkapóak, ugyanakkor tudományosan hitelesek. Az érzelem és a lelkiismeret nélküli tudós, illetve a hiteles tudást felesleges nyűgnek érző művész egyformán veszélyes tényezője a modern világnak, ahol ez a két fogalom már elvált egymástól, Fodor Péter azonban egységes szemlélettel és felelősséggel tekint a világra, művészi és tudományos munkái által az élet igazi értékeit őrzi meg – szögezte le szakmai megnyitó beszédében a fotóművész.