A Jasna Góra-i pálos kolostor illusztris lovagterme ad helyet az ötvenöt kortárs magyar művész Mária-ábrázolását bemutató kiállításnak, amely ünnepélyes keretek között nyílt meg június 26-án Częstochowában. A tárlat megnyitó rendezvényén - többek között - részt vettek a Fekete Madonna zarándokvonattal érkező magyar zarándokok is.
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet által létrehozott Boldogasszony kiállítás megnyitó rendezvényén beszédet mondott – sorrendben - Dr. Kovács Orsolya Zsuzsanna, Magyarország rendkívüli és meghatalmazott varsói nagykövete, Dr. Semjén Zsolt, Magyarország nemzetpolitikáért, egyházügyekért és nemzetiségekért felelős miniszterelnök-helyettese, Marian Adam Waligóra atya OFSPPE pálos szerzetes, a częstochowai Jasna Góra kolostor perjele, Nm. és Ft. Tamás József, a Gyulafehérvári Egyházmegye segédpüspöke, Nm. és Ft. Dr. Székely János, a Szombathelyi Egyházmegye megyéspüspöke, Őexcellenciája Waclaw Depo, a Częstochowai Főegyházmegye érseke, valamint Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke. A rendezvény háziasszonya Dr. Körmendy Adrienne, Magyarország krakkói főkonzulja volt.
Dr. Kovács Orsolya Zsuzsanna beszédében kiemelte, hogy a lengyel és a magyar történelem Szent István király óta - aki a Szent Koronát a Szűzanyának ajánlotta fel - összefonódik. Varsói nagykövetünk továbbá elmondta: a lengyel-magyar barátságot tovább öregbíti, hogy ilyen méltó helyen mutatkozik be a kiállítás.
Dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes felhívta a figyelmet a szinkretizmus és az inkulturáció különbségére, mely szerint az előbbi mindent kiszakít természetes közegéből, s mint ilyet, elutasítjuk, ezzel szemben az inkulturáción keresztül a megszentelt, ősi értékeket - mint amilyen a csíksomlyói Babba Mária tisztelet - a kereszténység magába olvasztja.
Marian Adam Waligóra atya örömét fejezte ki, hogy a kolostor épülete adhat helyet a Szűzanya különböző kortárs ábrázolásait felvonultató kiállításnak, mint mondta a zarándokok, akik meglátogatják a tárlatot, egyfajta keresztúton vehetnek részt, amely során találkozhatnak a magyarok Nagyasszonyával.
2015-ben a csíksomlyói kegyszobor 500 éves évfordulójának tiszteletére meghirdetett Mária-év keretei között jött létre a Boldogasszony kiállítás – emlékeztetett Nm. és Ft. Tamás József. „Mi magyarok nemcsak keresztény, de magyar örökségként is kaptuk a Mária tiszteletet, s ha úgy tiszteljük Jézus Krisztust, mint ahogy a Szűzanya tette, erkölcsi fertőbe nem kerülhetünk” – tette hozzá a Gyulafehérvári Egyházmegye segédpüspöke.
„Ma Európa elfelejtette édesanyja arcát, elfelejtette keresztény gyökereit, ezért kultúránk árva” – hívta fel a figyelmet Nm. és Ft. Dr. Székely János. A Szombathelyi Egyházmegye megyéspüspöke úgy véli, szükséges lenne visszatalálni édesanyánkhoz, megtalálni a titkot, melyből kultúránk született, ezt mi, magyarok és lengyelek ma jobban értjük, mint Európa más népei, és a feladatunk, hogy ráébresszük őket minderre – tette hozzá.
A kiállítást hivatalosan Őexcellenciája Waclaw Depo, a Częstochowai Főegyházmegye érseke nyitotta meg, majd minden magyar zarándokot biztosított: „Ti itt mindig itthon vagytok!”
Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke köszönetet mondott a kiállítás befogadásáért, majd az egyik kiállító, Józsa Judit kerámiaművész által készített Szent Hedvig-, valamint Szűz Mária-kerámiákat adott át a jelenlévő egyházi méltóságok, valamint Dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Dr. Kovács Orsolya Zsuzsanna nagykövet és Budai László, a zarándoklatot szervező Misszió Tours Utazási Iroda ügyvezető igazgatója részére.