Zászkaliczky Ágnes kiállítása a Kárpát-haza Galériában
Megnyílt Zászkaliczky Ágnes, Bécsben élő magyar festőművész kiállítása a Kárpát-haza Galériában. A tárlat megnyitó rendezvényén beszédet mondott Molnár Miklós, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Elnöki Kabinetjének vezetője, valamint Adorján Attila festőművész.
Zászkaliczky Ágnes Bécsben élő orgonaművész már gyermekként kötődött a képzőművészethez. Kiskorától rajzol, tíz évesen már kiállításokon szerepelt. 2009-től a szentpétervári Repin Akadémia professzoraitól tanult klasszikus festészetet. Legismertebb művei zeneművészekről készült portrék, sorozatok. A képek hátterének hangokra rezonáló absztrakt geometriája és az előtérben látható klasszikus portré kontrasztja ritmusos egységet alkot, megteremtve azt az egyéni világot, mely Zászkaliczky Ágnes festészetére jellemző.
Molnár Miklós ünnepi beszédében rámutatott, hogy Zászkalicky Ágnes kiállított munkáin összefonódnak gyerekei, férje, családtagjai, valamint zenészek portréi, egész vagy félalakos, fotószerű hiperrealista megjelenítései a dekoratív hátsó motívumokkal, amelyeken gyakran átüt a zene ritmusa. „A képek mögöttes értelmének megfejtése mindig is intellektuális játék volt, egy festménynek - mint egy kor szellemi termékének - minél mélyebb megértéséről a mai néző sem mondhat le.” – fejtette ki az NSKI kabinetvezetője.
Adorján Attila festőművész elmondta, hogy nagy hatást gyakoroltak rá a művésznő munkái, az a festői tudás, határozott rajzi felkészültség, valamint a művészetben való jártasság, amely műveit jellemzi., és ez az hatás „élőben” még inkább felerősödött. „Portréi sokkal túlmutatóbbak a portré műfaján, szecessziós art-deco-s világ jelenik meg a háttérábrázolásokban, amely a néző gondolatait egy másfajta hangulat felé vezeti” – fejtette ki szakmai megnyitóbeszédében.
A kiállítás szeptember 26-ig látogatható a Teréz körút 9. szám alatt.