Deák Barna és Deák M. Ria kiállítása a Kárpát-haza Galériában
Deák Barna és Deák M. Ria székelyföldi képzőművész-házaspár alkotásaiból nyílt kiállítás a Kárpát-haza Galériában. A megnyitó rendezvényen beszédet mondott dr. Janó Márk, a Miniszterelnökség közigazgatási államtitkára és Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke. A tárlatot Józsa Judit kerámiaművész, művészettörténész nyitotta meg.
Deák Barnabás életét és munkásságát meghatározzák a múlt rendszerben átélt meghurcoltatások. Alkotásain az ábrázolt - valós vagy kitalált - figurák nem békét és harmóniát, hanem lázadó, erőteljes kifejezésmódú expresszív hangulatot sugároznak. Deák M. Ria munkái ezzel szemben könnyedek, de ugyanakkor összetett szín, forma és kontúrhálók jellemzik alkotásait, amelyek egyedi módon határozzák meg a textíliák színdinamikáját és logikáját.
A kiállítás megnyitó rendezvényén Szász Jenő kijelentette, hogy Családok Éve lévén éppen ideje volt, hogy egy házaspár is bemutatkozzon a Kárpát-haza Galériában. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke megjegyezte, hogy Deák Barna nem tartozott a múlt rendszer kegyeltjei közé, a negatív élmények hatása érzékelhető műveiben, amelyek erős társadalomkritikai üzenetet hordoznak magukban. Deák M. Ria munkái ugyanakkor – az NSKI elnökének elmondása szerint – szemnek és léleknek egyaránt nyugtató formákból tevődnek össze, amelyeket minden bizonnyal a székelyföldi táj domborulatai ihlettek esztétikus formákká.
„A művészet találkozás, a mű és a művész, illetve a mű és a közönség találkozása” – jelentette ki dr. Janó Márk megnyitó beszédében, hozzátéve, hogy különösen igaz ez a Kárpát-haza Galériára, ahol magától értetődő módon tapasztalhatjuk meg időről-időre, hogy nincs határon inneni és túli, csupán egyetlen, egységes magyar kultúra létezik. A Deák házaspár révén ennek az egységes kultúrának egy részletével, az erdélyi művészettel találkozhatunk – szögezte le a Miniszterelnökség közigazgatási államtitkára.
Különösen fontos az a párbeszéd, amely a legkülönbözőbb képzőművészeti műfajok Kárpát-medencei képviselőinek találkozásával indult el a Kárpát-haza Galériában, ez az egymásra hatás pedig jelentősen előre mozdítja a magyar művészet fejlődését – mondta Józsa Judit szakmai méltatásában, aki szerint Budapesten a külhoni magyar művészek mutatkoznak be, de a Nemzetstratégiai Kutatóintézet egész Kárpát-medencét beutazó Boldogasszony kiállítás-sorozata a határokon átívelő magyar kultúra összetartó erejét erősíti. A kiállítókról elmondta, hogy a tárlat teljes életművükből ad áttekintést, alkotási módjuk különböző, mondanivalójuk mégis tökéletesen kiegészíti egymást.