Boldogasszony kiállítássorozat megnyitó rendezvénye, Budapest
A Kárpát-medence és a diaszpóra kiemelkedő magyar művészeinek Szűz Mária ábrázolásait felvonultató Boldogasszony vándorkiállítás megnyitó rendezvényére 2015. május 20-án került sor a Várkert Bazárban. A tárlatot professor emeritus Fekete György nyitotta meg, valamint ünnepi beszédet mondott dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke. A kiállítás fővédnöke Áder János köztársasági elnök.
Nm. és Ft. Jakubinyi György, Erdély érseke és a Csíksomlyói Ferences Kolostor, a Szűz Mária-szobor ötszáz éves évfordulójára hirdette meg a jubileumi Mária-évet a 2014. szeptember 14-e és 2015. szeptember 15-e közötti időszakra. Ez alkalom előtt tisztelegve hívta életre a Nemzetstratégiai Kutatóintézet a Kárpát-haza Galéria keretei között a Boldogasszony kiállítást, amely az elkövetkezendő években körbejárja majd a Kárpát-medencét.
A kiállítás célját Szász Jenő fogalmazta meg köszöntőjében, amely nem más, mint a nemzet megmaradásának zálogát jelentő keresztény hit és nemzeti értékrend felmutatása, az alkotók egyéni olvasatában való megjelenítése. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke szerint Mária életmentő, engesztelő, kegyelemközvetítő erejére korunknak különösen nagy szüksége van, miután az ateizmus hivatalos ideológiává vált. A „mi dolgunk az, hogy az élet szentségét, a szépség, a jóság, az igazság és a hűség, a felelősség és a hazaszeretet hitét mutassuk fel.”
Dr. Semjén Zsolt szerint a kiállítás a csíksomlyói pünkösd hangulatát hozza el a Várkert Bazárba a Boldogasszony sokrétű ábrázolásával. A miniszterelnök-helyettes üdvözölte, hogy ma Magyarországon újból egyre többen értékelik a szakrális művészetet is, megjegyezve, hogy a műalkotások mindig magukban rejtenek egyfajta szakrális mozzanatot.
Mikor a világ és Európa óriási zavarban van, a békesség, a jóindulat, a testvériség és anyaság képeivel ellensúlyozza a világméretű békétlenséget ez a tárlat – hangsúlyozta Fekete György. A kiállításnak helyt adó történelmi épület pedig a halál után, az újjászületés szimbólumává vált a budapesti magyar építészetben – tette hozzá. A professort – elmondása szerint – ámulatba ejtette az érzések gazdagsága, hiszen tizenhét egymástól eltérő gesztust azonosított az alkotásokat szemlélve; többek között tiszteletet, szeretetet, meghatottságot, megrendülést, magasztalást, befogadást és áhítatot.
A kiállítás megnyitón közreműködött Petrás Mária népdalénekes, többek között jelen volt Schmitt Pál, egykori köztársasági elnök, Szili Katalin miniszterelnöki megbízott, valamint a történelmi egyházak több képviselője. A tárlat június 7-ig látogatható a Várkert Bazárban.