Az október 2-i pápai audiencián Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke egy, a csíksomlyói Szűz Máriát ábrázoló kerámiaszobrot adott ajándékba Ferenc pápának, és megköszönte a Szentatya erdélyi látogatását. Ferenc pápa magyarul, Isten hozott!-al köszöntötte az NSKI elnökét és felidézte, hogy mennyire megható volt számára a magyarok fogadtatása Csíksomlyón. Az ajándékul kapott – Józsa Judit korondi kerámiaművész által készített – Szűzanyára, azon keresztül pedig a nemzetegyesítés ügyére apostoli áldását adta.
Az audienciára az egy nappal korábban a római reneszánsz építészet egyik jelképes épületében, a Palazzo della Cancelleriában megnyitott, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet által létrehozott és Székelyudvarhelyt is megjárt Boldogasszony kiállítás teremtett lehetőséget. A Magyarország Szentszéki Nagykövetségével közösen szervezett kiállítás vatikáni védnökségét a Kultúra Pápai Tanácsa és a pápai Nemzetközi Mariológiai Akadémia vállalta, a megnyitó ünnepséget pedig óriási érdeklődés övezte. A házigazdák elmondása szerint ekkora részvételre évek óta nem volt példa, a rendezvényt megtisztelte jelenlétével Őexcellenciája Raymond L. Burke bíboros, P. Stefano Cecchin OFM, a Nemzetközi Pápai Mariológiai Akadémia elnöke, Habsburg-Lotharingiai Eduárd szentszéki nagykövet, Exc. Kocsis Fülöp hajdúdorogi görögkatolikus metropolita, valamint számos szentszéki nagykövet és egyházi méltóság.
Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke ünnepi beszédében elmondta, hogy mi, magyarok, Mária országának nevezzük hazánkat. A népünket keresztény hitre térítő első királyunk, Szent István utód nélkül, a Boldogságos Szűz Mária mennybevételének napján tért vissza teremtőjéhez: árva, zsengekorú keresztény népét a Szűzanya oltalma alá helyezve.
A magyar nép tanúságtétele Mária hűségéről ezer éve töretlen – fejtette ki az NSKI elnöke. Annak idején harcosaink Mária nevével ajkukon indultak csatába, hogy védjék a keresztény Európa keleti határait és értékeit. A mai magyarok is folyamatosan tanúságot tesznek Mária-hűségéről - ennek legszebb jele a csíksomlyói pünkösdi zarándoklat, ami a Kárpát-medence legnagyobb Mária-szentélye. Ebben a hitben, a Szűzanya és őseink hagyománya iránti tiszteletben erősítette meg a Kárpát-medence magyarságát Ferenc Szentatyánk, aki június első napján - romániai apostoli útja során - együtt imádkozott velünk Csíksomlyón és Arany-rózsával ajándékozta meg a Csíksomlyói Szűz Máriát.
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet felkérésére 55 kortárs magyar képzőművész alkotta meg a magyarok Mária tiszteletének művészi olvasatát, a Kárpát-medence és a nagyvilág szétszórt magyar közösségeihez eljuttatott Boldogasszony kiállítás célja a nemzet megmaradásának zálogát jelentő keresztény hit és értékrend felmutatása.
Rómába, az „apostolok lábához” érkezett tárlat magyar népünk élő keresztény hitéről szóló tanúságtétel, de ugyanakkor - Szent Péter és Pál apostolfejedelmek sírjánál – Európa védelmének és újraevangelizálásának hitbéli megerősítése is.
Olasz sajtószemle:
Inaugurata mostra “omaggio dell’arte” alla Madonna patrona dell’Ungheria
Pontificio Istituto Ecclesiastico Ungherese
Fotók: Várhelyi Klára