A Csíksomlyóra tartó pünkösdi Boldogasszony zarándokvonat érkezése előtt néhány órával nyílt meg Marosvásárhelyen, a Maros Megyei Múzeum várbéli kiállítótermében a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony kiállítása. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet által 2015 májusában Budapestről indított tárlatnak Marosvásárhely a tizenharmadik állomása. A kiállítás a Kárpát-medence és a diaszpóra kiemelkedő magyar művészeinek Boldogasszony ábrázolásait mutatja be.
„Nagy öröm mindannyiunk számára, hogy Marosvásárhelyre is megérkezett a kortárs magyar művészek Mária ábrázolásait bemutató kiállítás”– fogalmazott Soós Zoltán, a Maros Megyei Múzeum igazgatója üdvözlőbeszédében, köszöntve az 55 művész közül megjelent Molnár Jánost, Haris Lászlót és Kákonyi Csillát, aki tulajdonképpen hazaérkezett Marosvásárhelyre.
Oláh Dénes Maros-kerületi főesperes Mária személyét és életének példáját állította a szép számban megjelent közönség elé. Szűz Mária Jézus és a kereszténység kialakulásának legfontosabb három momentumában igent mondott és jelen volt: ott volt a megtestesüléskor, térdelve imádkozott a kereszt alatt és együtt volt az apostolokkal Jeruzsálemben Pünkösdkor, az Egyház születésének ünnepén. Mária az életet elfogadó és családjáért aggódó anya példaképe, aki közbenjár értünk és Jézusra mutat.
Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke hangsúlyozta: „Mi, erdélyi és Kárpát-medencei magyarok a Szentlélek kiáradásának és az egyház születésének ünnepét előszeretettel a Boldogságos Szűzanyához kötjük. Népünk mély vallásosságának, bölcsességének, mondhatni teológiai tudásának megnyilvánulása a somlyói Szűzanyához, a Babba Máriához való zarándoklat Pünkösd szombatján. Ezt az igazságot foglalta össze XVI. Benedek pápa egyik római beszédében: „nincsen Pünkösd Mária nélkül”. Szűz Mária jelent volt az Egyház születésekor, de jelen volt keresztény népünk születésének pillanatában is: Szent István király megkoronázásával kezdődött el a magyar kereszténység ezeréves története, amelynek legkedveltebb szentje a mennybe fölvett Boldogasszony, a Magna Domina Hungarorum, vagyis a magyarok Nagyasszonya, Nagyboldogasszonya, akinek tisztelete azóta is töretlen”. Ez az üzenet különösen aktuális a mai Marosvásárhelyen, amelyet 400 évvel ezelőtt emelt városi rangra Bethlen Gábor fejedelem, hiszen Mária személye és a keresztény hit összeköti az itt élőket. A keresztények Mária-hűsége példamutató kell legyen a mai Európa számára, ahol a keresztény értékrend válságát éljük- hangsúlyozta az intézet elnöke.
A megnyitón Tóth Norbert, a kiállítás kurátora vázolta a kiállítás születésének körülményeit, és méltatta a kiállító művészeket. A kiállított alkotások mellett a résztvevők Pető Kriszta oboaművész előadását is megcsodálhatták.
A kiállítás meghívója
Kérjük, tekintse meg az eseményen készített képgalériánkat!